Antykoncepcja awaryjna

Antykoncepcja awaryjnaantykoncepcja po

Antykoncepcja po stosunku (antykoncepcja doraźna, antykoncepcja awaryjna).

Jest to metoda zapobiegania niepożądanej ciąży po niezabezpieczonym stosunku płciowym (np. gdy spadła lub pękła prezerwatywa lub gdy nie zdążyło się o tym pomyśleć..).

Istnieje wiele metod zapobiegania ciąży po stosunku. Obecnie najmniej inwazyjną i najskuteczniejszą a jednocześnie legalną metodą jest metoda farmakologiczna którą można zastosować do 120 godzin po niezabezpieczonym stosunku – czyli do czasu kiedy jeszcze nie ma ciąży. 

Metoda wymaga zakwalifikowania pacjentki do kuracji hormonalnej (nie każda pacjentka może bezpiecznie stosować hormony), dlatego konieczna jest konsultacja ginekologiczna.

Podczas konsultacji zbiera się wywiad (pyta pacjentkę o stan jej zdrowia, przebyte choroby, reakcje na leki) a także wykonuje się badanie (w tym USG) i ocenia ryzyko ciąży (obraz jajników”- „mówi” czy w czasie stosunku mogło w ogóle dojść do ciąży). Najczęściej pacjentka dowiaduje się po prostu, że nie ma konieczności stosowania żadnych leków, bo i tak do ciąży nie może dojść, ze względu na to, że owulacja dokonała się wcześniej – kobieta może zajść w ciążę w okresie około 2-4 dni w miesiącu. Podczas konsultacji ocenia się ryzyko zdrowotne zastosowania hormonalnych leków antykoncepcyjnych. U niektórych kobiet stosowanie hormonów antykoncepcyjnych jest niebezpieczne.

W przypadku wysokiego ryzyka ciąży oraz istnienia przeciwwskazań zdrowotnych do leków hormonalnych – do 5 dni po stosunku – jako metodę alternatywną doraźnej antykoncepcji (antykoncepcji po stosunku) można zastosować spiralkę wewnątrzmaciczną – nazywaną inaczej wkładką antykoncepcyjną. U młodych kobiet można założyć ją na jeden cykl a potem usunąć. Skuteczność obu opisanych metod antykoncepcji po stosunku (tabletka „po”, spiraka „po”) jest porównywalna, bardzo wysoka i sięga 99%.

Ile kosztuje antykoncepcja po stosunku? – kosztuje tyle co wizyta ginekologiczna plus dodatkowo koszt leku w aptece albo koszt założenia spiralki.

Słownik pojęć: antykoncepcja po stosunku cena – ile trzeba zapłacić w Warszawie za wizytę ginekologiczna w związku z „antykoncepcją po”

jak zapobiec ciąży po stosunku – metody zapobiegania ciąży 

pigułki antykoncepcyjne po stosunku

pigułki po stosunku  – jak wyżej

metody antykoncepcji po stosunku – tabletki natykoncepcyjne w trybie doraźnym, wkładka antykoncepcyjna (spiralka) wewnątrzmaciczna

środki antykoncepcyjne po stosunku – jak wyżej,

antykoncepcja postkoitalna = antykoncepcja po stosunku

tabletka po stosunku 

pigułka po stosunku –  jak wyżej

tabletki po stosunku – jak wyżej

tabletki antykoncepcyjne po stosunku – jak wyżej

antykoncepcja po stosunku – wkładka domaciczna tabletki antykoncepcyjne

antykoncepcja doraźna = antykoncepcja awaryjn

zapobieganie ciąży po stosunku – gdy się zapomniało, pękła prezerwatywa, zsunęła się

antykoncepcja awaryjna = antykoncepcja po

 

Słowa kluczowe: antykoncepcja po stosunku cena, jak zapobiec ciąży po stosunku, pigułki antykoncepcyjne po stosunku, pigułki po stosunku, metody antykoncepcji po stosunku, środki antykoncepcyjne po stosunku, antykoncepcja postkoitalna, tabletka po stosunku, pigułka po stosunku, tabletki po stosunku, tabletki antykoncepcyjne po stosunku, antykoncepcja po stosunku, antykoncepcja doraźna, zapobieganie ciąży po stosunku, antykoncepcja awaryjna

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *