Histerosalpingografia (HSG)

Histerosalpingografia

Sonohisterosalpingografia, (sono-HSG, HyCoSy, HSG)

Histerosalpingografia (HSG) oraz jej odmiana Sono-HSG to badanie mające na celu ukazanie jamy macicy i jajowodów.  W diagnostyce niepłodności sprawdza, czy w jamie macicy nie ma przeszkód (zrosty, mięśniaki) oraz czy jajowody są drożne – czyli nie zatkane – co niemożliwiałoby dotarcie plemników do komórki jajowej.

Badanie HSG polega na wprowadzeniu do jamy macicy płynu ze środkiem kontrastowym (w przypadku klasycznego badania histerosalpingograficznego, HSG,  z zastosowaniem szkodliwych promieni rentgena) lub sterylnej wody czyli soli fizjologicznej (w przypadku Sono-HSG czyli badania  z zastosowaniem nieszkodliwej ultrasonografii, USG). 

Za pomocą strzykawki i specjalnego miękkiego cewnika podaje się do jamy macicy płyn, który stopniowo wypełnia jamę macicy, potem jajowody i następnie dostaje się do jamy otrzewnej.

Sono-HSG

W ZdrOva – Ginekolog Warszawa wykonujemy badanie drożności jajowodów podczas badania USG

OPIS BADANIA

Podczas badania pacjentka siedzi na fotelu ginekologicznym. Do pochwy wprowadza sie  wziernik ginekologiczny. Po przemyciu szyjki macicy roztworem odkażającym wprowadza się jednorazowy, sterylny, miękki cewnik, na którego końcu znajduje się (na razie pusty) balonik.

Po wypełnieniu balonika 1 cm sześciennym płynu przez drugi kanał cewnika podaje się roztwór sterylnej wody (soli fizjologicznej), który początkowo wypełnia jamę macicy a następnie przechodzi do jajowodów. W trakcie podawania płynu do pochwy wprowadza się sondę USG. Na monitorze aparatu USG lekarz obserwuje kształt i wielkość jamy macicy, przechodzenie płynu przez jajowody i jego rozprzestrzenianie się pomiędzy pętlami jelit. Po usunięciu cewnika z macicy zabieg jest zakończony. Zazwyczaj czas trwania zabiegu nie przekracza 20 minut. Zabieg jest zwykle (w odróżnieniu od kasycznej histerosalpingografii rentgenowskiej) całkowicie niebolesny. Czasem pacjentka czuje dyskomfort przypominający bolesną miesiączkę.

WSKAZANIA DO BADANIA

Badanie umożliwia ocenę drożności jajowodów, kształtu jamy macicy, stwierdzenie zmian rozwojowych, przegrody, zrostów pozapalnych, mięśniaków, guzów macicy, istnienie przerostu endometrium, polipów.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA

Badanie wykonywane jest w pierwszym tygodniu po miesiączce (po całkowitym ustąpieniu krwawienia i plamienia).Badania nie wykonuje się w czasie krwawienia miesiączkowego nawet w przypadku śladowego krwawienia z ujścia zewnętrznego części pochwowej szyjki macicy.

Warunkiem dopuszczenia do badania jest wykonanie badań:

  • USG ginekologicznego,
  • posiew z kanału szyjki (nie starszy niż 1 miesiąc)  
  • badania cytologicznego (nie starsze niż 12 miesięcy).
  • Konieczne jest także wykonanie badań w kierunku: HIV, WZW-B, WZW-C.
  • Zalecane jest dodatkowa badanie w kierunku chlamydia trachomatis (przeciwciała IgG i IgM).
  • W przypadku nieregularnych miesiączek przed badaniem należy wykonać test ciążowy.

MOŻLIWE POWIKŁANIA PO BADANIU

Infekcja narządów miednicy mniejszej i dolegliwości bólowe podbrzusza.

Wcześniejszy posiew z kanału szyjki macicy oraz użycie jednorazowego sterylnego sprzętu, minimalizują możliwość powikłań w postaci zapalenia przydatków i zapalenia otrzewnej.

 

Słowa kluczowe:

HSG, sono hsg, HyCoSy, niedrożność jajowodów, drożność jajowodów, histerosalpingosonografia, sonohisterosalpingografia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *